Բանականության ու բարոյականության շողուլից ընկածները
«Սա շողուլից ընկած պետության արտաքին քաղաքականություն է, որտեղ իրական անկախության և ինքնիշխանության մասին խոսք լինել չի կարող»։ Դառը քմծիծաղ հարուցող  այս մտքի հեղինակը ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն է, այո, այո, «շողուլից», եթե կուզեք՝ «թարազուից», կամ էլ՝ քաշից, հալից, կլասսից, տեսքից և այլ հատկություններից ընկած ընդդիմության ներկայացուցիչը։ Ընդդիմություն, որի օրակարգը անցած մոտ 5 տարիների ընթացքում այն աստիճան է շողուլից ընկել ու հալումաշ եղել, որ միակ ասելիքն ու անելիքը մնացել է քրեական տարբեր հոդվածներով հետապնդվողներին քաղբանտարկյալ սարքելն ու նրանց իրավունքների համար ԱԺ-ում հայտարարության նախագծեր երկնելը, մեկումեջ էլ  ակցիաներ անելը՝ տարբեր դեսպանատների առաջ՝ բացառությամբ, իհարկե, ՌԴ-ի։ Հա, ու մեկ էլ այդ նույն ՌԴ-ի՝  իրենց արտաքին հովանավորի կողմից 2023-ին հանձնված Լեռնային Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական ղեկավարության գերության հանգամանքը շահարկելը՝ ՀՀ իշխանությանը մեղադրելով գերիների վերադարձի հարցով ոչինչ չանելու մեջ։ Հա, չմոռանանք նաև «պարապ վախտի խաղալիքի»՝ «իմպիչմենթ»-ի մասին, որը ժամանակ առ ժամանակ Աշոտյանի կուսակից պատգամավորները բերում են «մեյդան», «գցում ոտքներին» ՝ չկարողանալով անգամ այն ԱԺ նիստերի դահլիճ հասցնել ու․․․․վերադառնում իրենց տխուր, դատարկ առօրյային։
Արդ, «շողուլից ընկնելու» ու «ինքնիշխանության» մասին մի քանի դիտարկում։ Արմեն Աշոտյանը կարկառուն ներկայացուցիչն է այն նախկին իշխանության, որը հետևողականորեն վաճառել է Հայաստանի ինքնիշխանությունը՝ համակերպվելով  ֆորպոստի իր կարգավիճակի հետ։  Չենք հոգնի ևս մեկ անգամ կրկնել, վերակրկնել ու կրկին հիշեցնել հայտնի դրվագի մասին Սերժ Սարգսյանի իշխանության օրոք չէ՞ր, որ ՀՀ-ն կատարեց իր «ինքնիշխան» որոշումը՝ «մեկ գիշերվա» մեջ կատարելով իր  «ճակատագրական շրջադարձը» դեպի Մաքսային միություն։ 2013-ի մարտի 18-ին Սերժ Սարգսյանը, լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում անդրադառնալով այն մտահոգություններին, թե ՌԴ-ն կարող է ՀՀ-ին պարտադրել մաս կազմել Մաքսային, հետագայում՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը, ազդարարեց «Մի՛ հավատացեք նրանց, ովքեր ասում են, որ ռուսները մեզ պարտադրում են դառնալ Մաքսային միության անդամ: Չկա՛ այդպիսի բան: Չկա՛: Քանի անգամ կրկնեմ, որ հասկանալի լինի բոլորի համար»: Ամիսներ անց՝ 2013-ի սեպտեմբերի 3-ին, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ներկայությամբ նույն՝ «ճնշման չենթարկվող» Սերժ Սարգսյանն արդեն ԵԱՏՄ-ին միանալու փաստաթուղթ էր ստորագրում: Հետագայում Սերժ Սարգսյանը անուղղակիորեն խոստովանեց, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու որոշումը կայացվել է «մեկ գիշերում»՝ Մոսկվայում, իսկ որոշ ժամանակ անց իրեն հատուկ ոճով հերքեց ՀՀ-ին ստիպողաբար ԵԱՏՄ քարշ տալու մասին պնդումները՝ դրանք անվանելով «անհիմն և պարզապես ծիծաղելի»:
2013 թվականի սեպտեմբերի 4-ին Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Էլմար Բրոքը հայտարարեց, որ Մաքսային միությանը անդամակցելու մասին որոշումը Հայաստանի նախագահը կայացրել է Ռուսաստանի ճնշման ներքո: «Մենք գիտենք, որ Հայաստանը գտնվում է Ռուսաստանի աննկարագրելի ճնշման ներքո Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա բարդ իրավիճակի պատճառով: Հայաստանի նման փոքր երկրին շանտաժի են ենթարկել նման որոշում կայացնելու համար»,- ասել էր գերմանացի խորհրդարանականը:
Առաջ անցնելով՝ նշենք, որ 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում՝ ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում, Հայաստանն ու Եվրամիությունը ստորագրեցին Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի կնքումը, այսպիսով, դարձավ անհնարին, քանի որ երկիրը չի կարող միաժամանակ գտնվել երկու մաքսային և առևտրային գոտիներում:
Սա էր Սերժ Սարգսյանի «շողուլի բերած» արտաքին քաղաքականությունը, այսպիսի՞ն էր Աշոտյանի քաղաքական պատրոնի ղեկավարած  ինքնիշխան ու անկախ Հայաստանը։ Եթե սա էր, ապա ի դեմս ՀՀԿ-ի ու Աշոտյանի՝ ունենք ոչ միայն բանականության, այլև բարոյականության շողուլից ընկած սուբյեկտների հետ։