«Սա շողուլից ընկած պետության արտաքին քաղաքականություն է, որտեղ իրական անկախության և ինքնիշխանության մասին խոսք լինել չի կարող»։ Դառը քմծիծաղ հարուցող այս մտքի հեղինակը ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն է, այո, այո, «շողուլից», եթե կուզեք՝ «թարազուից», կամ էլ՝ քաշից, հալից, կլասսից, տեսքից և այլ հատկություններից ընկած ընդդիմության ներկայացուցիչը։ Ընդդիմություն, որի օրակարգը անցած մոտ 5 տարիների ընթացքում այն աստիճան է շողուլից ընկել ու հալումաշ եղել, որ միակ ասելիքն ու անելիքը մնացել է քրեական տարբեր հոդվածներով հետապնդվողներին քաղբանտարկյալ սարքելն ու նրանց իրավունքների համար ԱԺ-ում հայտարարության նախագծեր երկնելը, մեկումեջ էլ ակցիաներ անելը՝ տարբեր դեսպանատների առաջ՝ բացառությամբ, իհարկե, ՌԴ-ի։ Հա, ու մեկ էլ այդ նույն ՌԴ-ի՝ իրենց արտաքին հովանավորի կողմից 2023-ին հանձնված Լեռնային Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական ղեկավարության գերության հանգամանքը շահարկելը՝ ՀՀ իշխանությանը մեղադրելով գերիների վերադարձի հարցով ոչինչ չանելու մեջ։ Հա, չմոռանանք նաև «պարապ վախտի խաղալիքի»՝ «իմպիչմենթ»-ի մասին, որը ժամանակ առ ժամանակ Աշոտյանի կուսակից պատգամավորները բերում են «մեյդան», «գցում ոտքներին» ՝ չկարողանալով անգամ այն ԱԺ նիստերի դահլիճ հասցնել ու․․․․վերադառնում իրենց տխուր, դատարկ առօրյային։